wróć

realizacja w toku

Następny projekt

Red River Biorefinery

GRAND FORKS, NORTH DAKOTA, USA

Ethanol production plant

To obecnie największe przedsięwzięcie naszej firmy. Amerykanie wybudują w Grand Forks w Dakocie Północnej innowacyjną biorafinerię w oparciu o technologię dostarczoną w całości przez Biotechnikę.

To jednocześnie największa w Polsce sprzedaż na rynek zagraniczny autorskiej technologii związanej z energią odnawialną i biogospodarką. Wartość projektu  to 80 milionów dolarów. Uroczyste podpisanie kontraktu zaplanowano  podczas uroczystej gali w czasie VI Kongresu Biogospodarki w Łodzi (24 września 2018).

Amerykanie wykorzystają naszą technologię

do produkcji bioetanolu oraz biogazu. Jako surowiec wykorzystają odpady z przetwarzania buraków cukrowych z pobliskiej cukrowni American Cristal Sugar (największego w USA producenta cukru) oraz z odpadów pochodzących z zakładów firmy JR Simplot, jednego z największych na świecie producentów frytek (59 firma na liście największych, prywatnych przedsiębiorstw według magazynu Forbes w roku 2004)

Sam proces uzyskiwania alkoholu etylowego z buraków nie jest niczym nowym. Nam udało się jednak opracować unikatowy w skali światowej układ procesowy o niezwykle wysokiej efektywności.

„Fragmenty buraka, które będziemy wykorzystywać jako surowiec oficjalnie są klasyfikowane w USA jako odpad, a etanol produkowany z odpadów ma zdecydowanie wyższą wartość rynkową dzięki systemowi zachęt i dopłat w ramach programu EFS (Renewable Fuel Standard) wspierającego rozwój paliw odnawialnych” – wyjaśnia właściciel Biotechniki Tomasz Kapela.

Ponadto instalacja Biotechniki pozwala wykorzystać pozostałości po produkcji etanolu do wytworzenia wysokobiałkowej paszy oraz biogazu, który z kolei jest z powrotem wykorzystywany do produkcji głównej bądź też po oczyszczeniu może zostać wtłoczony do sieci gazu ziemnego, co w Stanach Zjednoczonych staje się niezwykle ciekawą ekonomicznie metodą.

Oszczędzamy około 60%
zapotrzebowania
na energię cieplną.

„Oczywiście nasza instalacja to nie perpetuum mobile, ale dzięki temu rozwiązaniu oszczędzamy ok. 60% zapotrzebowanie na energię cieplną. To idealny przykład gospodarki obiegu zamkniętego. Dzięki temu znacząco redukowana jest emisja CO2 związana z produkcją bioetanolu a to otwiera drogę do dodatkowego podniesienia jego wartości w ramach systemu LCFS (Low Carbon Fuel Standard)” – podkreśla Kapela.

Skala produkcji jak na warunki amerykańskie nie będzie duża – 8000 litrów etanolu na godzinę. Średni zakład produkujący etanol z kukurydzy byłby kilkanaście razy większy, ale przy praktycznie zerowym koszcie surowca i podwyższonej wartości produktu, rentowność zakładu budowanego w oparciu o technologię Biotechniki będzie bardzo wysoka.

Amerykanie zdecydowali się na nasze rozwiązanie, ponieważ mogli zobaczyć jak działa w praktyce. Biotechnika projektowała i zbudowała bliźniaczy obiekt w Polsce. Instalacja ta pracuje z powodzeniem od 2012 roku.

Wartość całego projektu w Dakocie Północnej przekroczy 80 mln dolarów. Inwestorem jest Red River Biorefinery – amerykańska spółka celowa powołana do budowy zakładu przez BioMass Solution. Biotechnika jest jedynym licencjodawcą, głównym projektantem i głównym dostawcą urządzeń technologicznych.

Budowa już się rozpoczęła. Zakład ma być gotowy na początku 2020 roku.

Kontrakt Biotechniki na budowę rafinerii w Grand Forks był szeroko komentowany w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce. Na temat projektu publikacje przygotowały: Polska Agencja Prasowa, TVP Telewizja Polska, Polskie Radio oraz kilka tytułów prasowych, m.in. Rzeczpospolita, Puls Biznesu, Gazeta Wyborcza, Nasz Dziennik.

Wyzwanie

Dostarczenie całości technologii dla innowacyjnej biorafinerii, której praca ma się opierać na wykorzystaniu odpadów z przetwarzania buraków cukrowych oraz ziemniaków do produkcji bioetanolu zaawansowanego
oraz biogazu.

Zakres

  • komplet usług związanych z pozyskaniem pozwoleń i decyzji administracyjnych
  • komplet prac projektowych we wszystkich branżach
  • dostawa kluczowych aparatów i urządzeń
  • nadzór nad realizacją
  • uruchomienie i optymalizacja

Efekt

Wykorzystanie potencjału generowanego lokalnie materiału odpadowego (odpady przemysłu cukrowniczego i ziemniaczanego) do produkcji wysokiej jakości i wartości biopaliw zaawansowanych i bioenergii.

Specyfikacja produktu

Typ instalacji

biorafineria wielosurowcowa

Produkty
  • zaawansowany bioetanol
  • bioenergia
Termin oddania do eksploatacji

2020

Inwestor

Red River Biorefinery, USA

Surowce
  • odpady po przetwórstwie buraka cukrowego
  • odpady po przetwórstwie ziemniaka
  • odpady spożywcze
Strona

www.redriverbiorafinery.net

Finansowanie

Spółka celowa / Fundusz Inwestycyjny

Inne realizacje

Zapraszamy do współpracy

W razie jakichkolwiek pytań – służymy odpowiedzią.